141-OSIOS JONINĖS ANT LEGENDINIO RAMBYNO KALNO „RAMBYNAS. JONINĖS MAŽOJOJE LIETUVOJE“

6/30/20253 min read

Joninės – tai naktis, kai dangus priartėja prie žemės, o ugnis prabyla senųjų dievų balsu. Tai metas, kai laumės šoka pievose, paparčio žiedas žydi tikrų tikriausiai, o žmogaus siela prisiliečia prie paslapties. Tai ne šventė – tai apeigos, virsmas, šviesos ir tamsos sandūra. Liepsnojančiuose laužuose deginamos blogio dvasios, vainikais pinamos viltys, o dainose – amžina gyvybės giesmė. Per Jonines viskas įgauna prasmę: žolė kalba, vanduo gydo, o širdis – prisimena, kas ji yra. Tai – stebuklingiausia metų naktis, kurioje dar gyva senoji Lietuva.

Prieš 141 metus, ant legendomis apipinto didingo Rambyno kalno, pirmą kartą vienoje vietoje suskambo lietuviška daina, eilėmis ir scenarijų žodžiais prabilo mėgėjiškų teatrų dalyviai, o susirinkę net iš Didžiosios Lietuvos žiūrovai iki ryto klausėsi muzikos, juokėsi, verkė ir dainavo kartu... Buvo kartu.

Šiais metais organizavome renginių ratą, kuris truko net tris dienas. Tradicinė Joninių šventė prasidėjo birželio 22 d. prie vienintelės, neįprastos formos, visoje Europoje žinomos Raganų eglės. Čia vyko apeigos su žolininke Birute Normantiene prieš stebuklingą Joninių naktį su ypatingu žolelių nuoviru. Visos žolelės surinktos netoli Rambyno, jo papėdėje tekančio Nemuno užliejamose pievose. Tokia koncepcija pasirinkta todėl, kad Joninių šventės ant Rambyno kalno įkvėpėjas ir pradininkas Vydūnas buvo natūralios medicinos šalininkas. Apeigų metu ypatingas dėmesys skirtas moters grožiui, sveikatai, ramybei.

Birželio 23 d. šventė tradiciškai pradėta nuo pagarbos mūsų krašto šviesuoliams – Bitėnų ir Bitėnų-Šilėnų kapinaitėse. Į šventę kvietė teatralizuota kompozicija, skirta pažymėti Lietuvos regionus. Prakalbas kalbėjo, Amžinojoje Rambyno kalno knygoje pasirašė ir kvapnią ugnį uždegė Airida Mockutė, Aksavera Mikšienė, Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius.

Šventę žaismingai ir kūrybiškai didžiojoje scenoje atidarė bardas Artūras Dubaka, pasirodė Pagėgių savivaldybės meno ir sporto mokyklos jaunių choras (vadovės Evelina Norkienė ir Regina Pilkionienė), Pagėgių savivaldybės kultūros centro Lumpėnų kaimo kapela „Lumpelė“ (vadovas Edvinas Paliokas) bei Pagėgių savivaldybės kultūros centro Natkiškių kultūros namų kaimo kapela „Vaivorykštė“ (vadovas Valdas Armonas). Patys mažiausi šventės dalyviai turėjo galimybę apsilankyti „Gudručių dirbtuvėlėse“, kurias organizavo Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka. Šventės dalyviai linksmai leido laiko įstaigų, bendruomenių kiemeliuose, turėjo galimybę išmokti įkurti ugnį, pasigaminti odinę apyrankę ar nusikalti Rambyno monetą.

Sutemus – Joninių kupoliavimas, vainikėlių mėtymas ant kupolės bei vainikėlių plukdymas Nemunu. Laužui išblėsus „Viduramžių pasiuntinių“ komanda parodė baltiškų skulptūrų sudeginimo ceremoniją. Klausant magiško UraganiauS ir Airos pasirodymo, šventės svečiai mirkė kojas magiškame Joninių vandenyje su žiedlapiais. Ištvermingiausiems – naktišokiai su grupe „Kitava“.

Po skambių šokių persikėlėme į Rambyno regioninio parko direkcijos kiemelį, kuriame mus pasitiko Pagėgių savivaldybės kultūros centro teatro grupė (vadovė Irina Zagorskienė) su nuotaikingu spektakliu „Gyvenimas – mokykla“, laukė kubilas ir pirtis. Po aktyvios ir veiklų pilnos Joninių dienos atsipalaidavome Garsų ir stichijų šventėje, tuomet gardžiai papusryčiavę šviesoje grįžome namo.

Birželio 24 d. visi buvo pakviesti į trečią šventės ratą – koncertą „Skambančios Joninės“, kuris yra tarptautinio vargonų muzikos festivalio „Vargonų muzika Vilkyškiuose – 2025“ dalis.

Joninės – tai ne tik ugnys ir dainos, bet pirmiausia – žmonės. Bendrystė šioje šventėje yra širdis, be kurios niekas neskambėtų. Nuoširdžiai esame dėkingi AB „Vilkyškių pieninė“, Birutei Normantienei, Pagėgių, Lumpėnų, Vilkyškių, Stoniškių, Natkiškių seniūnijoms, Pagėgių krašto bendruomenėms ir jų pirmininkams, Pagėgių Vydūno viešosios bibliotekos kolektyvui, Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus kolektyvui, Pagėgių meno ir sporto mokyklos bendruomenei, Rambyno regioninio parko kolektyvui, savanoriams – Agnetai Zyliavaitei, Deimantei Savostenok, Zigmui Gaubiui, informaciniams rėmėjams – Šilokarčemai, Voruta.lt, Tauragės radijui, LRT, Lietuvos aidui, Pamarys.eu, Laurai Matuzaitei – Kairienei, šventės vedėjai Vaidai Galinskienei, bardui Artūrui Dubakai, viduramziai.lt, dueitui „UragananiuS ir Aira“, grupei „Kitava“, „Garsų gelmė“, šauniai vainikų pynimo komandai, Rasai Baranauskaitei, visiems kultūros centro darbuotojams, saviveiklininkams, garso ir šviesų komandai ir tiems, kurie bent kiek prisidėjo prie nepamirštamos Joninių šventės kūrimo!

Projektą „Rambynas. Joninės Mažojoje Lietuvoje“ finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Pagėgių savivaldybės administracija.

Nuotraukų galerija ->

Nuotraukų galerija ->

Nuotraukų galerija ->