KRAŠTO ETNINIS TAPATUMAS. XIII-ASIS ,,KALĖDINIS ŽĄSŲ TURGUS MAŽOJOJE LIETUVOJE“

12/19/20232 min read

Kožnas – dikčium didelius, dikčium mažus, iš visų miestelių ir kiemelių, iš visų gaspadų, gruodžio 16 d. buvo kviečiamas į Pagėgius, į Mažąją Lietuvą! Čia vyko tradicija tapęs jau XIII-asis ,,Kalėdinis žąsų turgus Mažojoje Lietuvoje“. Šiam unikaliam kultūriniam įvykiui 2017 metais suteiktas Lietuvos Respublikos tautinio paveldo sertifikatas.

Kiekvienas atvykęs į jomarką turėjo galimybę įsigyti visokio tavoro artėjančioms šventėms, dovanoms ar tiesiog save palepinti - riebią žąsį, antį ar vištą, žuvies, Mažojoje Lietuvoje rinktų arbatžolių, medaus, rankų darbo žvakių, įvairiausių tautodailininkų gaminių, gintaro papuošalų ir taip toliau...

Loterija ,,Laimėk žąsį“ šįmet kaip niekad buvo dosni prizais. Kai kam pasisekė ir nupenėtą žąsį laimėti, o kai kam ir UAB ,,Ariogalos grūdų“ įsteigtų puikių prizų ūkiui. Žydaitė Ponia Sara užėjusius į jos užeigą kartu su samdyta mergina Grėte vaišino kažkokiu tai šildančiu gėrimu bei siūlė pirkti išskirtines prekes: ,,Oranžų marmelado“, ,,Oranžų šmero prie žąsies“, ,,Bambažolių užpiltinės – žąsies kraujo“ ir dar kitokių gėrybių. Kulinario paveldo virtuvėje ,,Pilni puodai“ gaspadinės Nijolė Rūkienė ir Gražina Sauspreikšaitienė virė tradicinę mažlietuvių sriubą – švarczupe, kurios pagrindinis ingridientas yra sukrešėjęs žąsų kraujas. Drąsiausi jomarko lankytojai savo jėgas galėjo išbandyti UAB ,,Ariogalos grūdų" produkcijos nešimo rungtyje.

Užsukusius apsipirkti linksmino bei šokdino Pagėgių savivaldybės kultūros centro Lumpėnų kaimo bendruomenės kapela ,,Lumpelė“ (vadovas Edvinas Paliokas), Pagėgių savivaldybės kultūros centro vyresniojo amžiaus žmonių liaudiškų šokių grupė ,,Marguva“ (vadovė Gražina Paliokienė) bei Pagėgių savivaldybės kultūros centro Vilkyškių kaimo atlikėjai (vadovė Nijolė Rakevičienė).

Jomarko šukdytoja Marikė Ulbienė kalbino prekiautojus, svečius, burmistrę Ireną Kentrienę, skelbė naujausias miestelio naujienas, kvietė įsigyti pačią riebiausią žąsį ir kitas gėrybes. Žąsų svėrimo punkte sunkiausios žąsies titulas bei UAB ,,Ariogalos grūdai“ įsteigtas prizas atiteko ūkininkei iš Veliuonos.

Pagėgių savivaldybės mero pavaduotoja Ligita Kazlauskienė perdavė sveikinimo žodžius nuo Pagėgių savivaldybės mero bei pranešė, kad meras, tęsdamas tradiciją, žąsį dovanojo Pagėgių savivaldybės palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namams. Žąsų turguje sulaukėme ir svečių iš Lenkijos Respublikos Ilawos savivaldybės – mero K. Harmacinski ir Ilawos savivaldybės atstovų delegacijos, kurie linkėjo geros kupčystės ir gražių artėjančių švenčių. Sveikinimo žodį jomarko dalyviams, svečiams ir organizatoriams taip pat tarė LR Seimo narys Ričardas Juška.

Jomarko lankytojai turėjo galimybę pasigrožėti Niujorke užgimusiu lindyhopu. Tai linksmas ir energija trykštantis šokis.

Dėkavojame draugalams: Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejui, Pagėgių savivaldybės Vydūno viešajai bibliotekai, Pagėgių krašto turizmo ir verslo informacijos centrui, Pagėgių kredito unijai, UAB ,,Ariogalos grūdai“, Pagėgių savivaldybės meno ir sporto mokyklai, LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės Pagėgių šauliams, Birutei Kačiulienei, Nijolei Rūkienei ir Gražinai Sauspreikšaitienei.

Jomarko prievaizdai: Pagėgių savivaldybės kultūros centras;

Paspirtis gauta iš I Valdininkų kategorijos: Lietuvos Kultūros tarybos, Pagėgių savivaldybės administracijos;

Turgaus bankelis: Pagėgių kredito unija;

Apie jomarką rašo ceitungos: ,,Pamarys“, Lietuvos aidas, Voruta.lt, ,,Šilokarčema“, ,,Tauragės radijas“.

Nuotraukų galerija -->