NUO IŠTAKŲ IKI ŠIANDIENOS. ,,KALĖDINIS ŽĄSŲ TURGUS MAŽOJOJE LIETUVOJE"

12/19/20222 min read

Visi lietuvaičiai ir lietuvaitės iš visų miestų ir miestelių žvarbų gruodžio 17-osios rytą vyko į Pagėgius, į tradicinį, jau 12-ąjį ,,Kalėdinį žąsų turgų Mažojoje Lietuvoje“. Šiam unikaliam renginiui 2017 metais suteiktas Lietuvos Respublikos tautinio paveldo sertifikatas.

Jomarke buvo galima įsigyti visokio tavoro savo kalėdiniam stalui, dovanoms ar tiesiog save palepinti – riebią žąsį ar antį, Mažojoje Lietuvoje rinktų arbatžolių, medaus, rankų darbo žvakių, tautodailininkų gaminių, rankomis megztų pirštinių, kojinių ir visokių kitų gėrybių. Loterijoje ,,Laimėk žąsį“ buvo galima laimėti ne tik ją, bet ir gyvą gaidį! Žydelių Saros ir Joškės užeigoje užėjusiems sušalti neleido tija, kafija ir dar kitoks gėrimas… Užėjus ir magaryčias privalu buvo užtvirtinti.

Kulinario paveldo virtuvėje ,,Pilni puodai” Pagėgių savivaldybės neįgaliųjų draugija virė ypatingą tradicinę mažlietuvių sriubą – švarczupę, kurios pagrindinis ingridientas yra sukrešėjęs žąsų kraujas. Žąsų turgaus teatralizuotoje programoje šiemet pasirodė Priekulės kultūros centro Ernsto Vicherto mėgėjų teatras (vadovas Donatas Savickis). Pirkėjams ir kupčiams neleido nuobodžiauti Priekulės kultūros centro tautinių šokių grupė ,,Gintaras” (vadovė Dalia Genčiuvienė). Gerą turgaus nuotaiką užtikrino Šilalės krašto mišrus choras (vadovė Sandra Rimkutė-Jankuvienė), atlikdamas liaudiškų ir retro dainų pynes.

Jomarko šukdytojas Marijus Budraitis kalbino kupčius, prekiautojus, loterijos ,,šeimininkę” Angelę, skelbė naujausias miestelio naujienas, kvietė įsigyti pačią riebiausią žasį. Paukštininkai žąsų svėrimo punkte rungėsi dėl to, kurio žąsis labiausiai ,,nupenėta”. Šioje rungtyje labiausiai pasisekė Dainiui Lukoševičiui. Kad ir toliau Dainiui taip sektųsi, UAB ,,Ariogalos grūdai” laimėtojui padovanojo aukščiausios kokybės lesalų.

Žąsų turguje vyko itin paplitęs to meto užsiėmimas – kontrabanda. Apelsinų kontrabanda! Jomarke įsikūrė ir edukacinės erdvės, kuriose kupčiavo Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus ir Vydūno viešosios bibliotekos darbuotojai.

Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius, tęsdamas tradiciją, žąsis dovanojo Pagėgių savivaldybės palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namams bei Pagėgių savivaldybės Šeimos gerovės centro Stoniškių bendruomeniniams vaikų namams.

Jei šiemet nespėjote sudalyvauti išskirtiniame kultūriniame įvykyje, privalote tai padaryti kitais metais!

Jomarko prievaizdai: Pagėgių savivaldybės kultūros centras;Paspirtis gauta iš I Valdininkų kategorijos: Lietuvos Kultūros tarybos, Pagėgių savivaldybės administracijos;Turgaus bankelis: Pagėgių kredito unija;Prieteliai: UAB ,,Ariogalos grūdai“, Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka, Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus, Pagėgių savivaldybės neįgaliųjų draugija;Apie jomarką rašo ceitungos: ,,Pamarys“, Lietuvos aidas, Voruta.lt, ,,Šilokarčema“.

Nuotraukų galerija -->